top of page
  • rozwijalnia

Czy przedszkole może być STEAMowe ?


Co to w ogóle jest STEAM ?
STEAM to nowoczesne i innowacyjne podejście do nauczania.

5 kluczowych dyscyplin przeplatając i łącząc się ze sobą, dając szansę dzieciom do wszechstronnej edukacji, przeplatają się i uzupełniają, dzięki czemu dzieci uczą się łączyć wiedzę teoretyczną z działaniem w realnym środowisku.

Czy przedszkole może być STEAMowe?

Zanim odpowiem na to pytanie, przypomnę jaki wyjątkowy okres w życiu człowieka omawiamy.

Mówiąc o przedszkolu, mamy na myśli przede wszystkim dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Dzieci w tym wieku bardzo intensywnie się rozwijają, z łatwością przyswajają wiedzę i nowe umiejętności. Już nigdy później, przez całe nasze życie, nie uczymy się tak szybko, tak wielu rzeczy. Wynika to przede wszystkim z neuroplatyczności, czyli zdolności mózgu do tworzenia i zmiany połączeń na podstawie różnych doświadczeń.

To właśnie neuroplatyczność jest tym co daje dzieciom zdolność bardzo szybkiego uczenia się, odgrywa kluczową rolę w procesie edukacji i adaptacji.

Oprócz tego, że dziecięce umysły są takie niezwykłe to bardzo ważną kwestią, o której trzeba wspomnieć jest to, iż dzieci są naturalnie nastawione do świata, badania go przy pomocy zmysłów, ciekawość i zadawanie pytań.

Kiedy to robią?

Najczęściej podczas zabawy, uczenie odbywa się w ciągu całego dnia.

Bardzo ważne jest zatem, by proces edukacji przedszkolnej w żaden sposób nie przeszkadzał, nie hamował i nie ograniczał ciekawości poznawczej dziecka, ale dbał o wielostronny rozwój każdego wychowanka, obejmując wszystkie jego obszary funkcjonowania: emocjonalny, poznawczy, fizyczny i społeczny.

Odpowiadając zatem na pytanie: Czy przedszkole może być STEAMowe?

Mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że przedszkole powinno być STEAMowe, ponieważ dzieci od najwcześniejszych lat uczą się STEAMowo, czyli doświadczają świat całościowo, a naszą rolą - rodziców, nauczycieli jest wspieranie dziecka w tym procesie, zachęcanie dziecka do samodzielnego znajdowania odpowiedzi na nurtujące je pytania, poprzez właściwie zadane pytanie otwarte lub doświadczenia poznawcze.

Bądźmy dla naszych wychowanków przewodnikami, 
mentorami, czasami inspiratorami 
pozwólmy im na popełnianie błędów i uczenie się na nich.
Dbajmy o wszechstronny rozwój osobowości dziecka i przygotujmy go do twórczego i samodzielnego życia w ciągle zmieniającym się społeczeństwie.

Nie wiemy oczywiście jakie zawody będą wykonywać nasi wychowankowie, ale rozwój cywilizacyjny pozwala wnioskować, że będą one łączyły w sobie wiedzę z zakresu:

nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki, czyli 5 STEAMowych literek z kompetencjami takimi jak: kreatywność, współpraca, krytyczne myślenie.

Kompetencje przyszłości, w które wyposażymy dziecko już od przedszkola, pomogą mu się odnaleźć w dynamicznym XXI wieku, a kluczem jest właśnie STEAM – nowoczesny i angażujący model edukacyjny.

Czujesz niedosyt i chcesz dowiedzieć się więcej o STEAMowym Przedszkolu?

Zachęcamy do posłuchania STEAMCastu z Naszym udziałem.
Więcej informacji o tym jak STEAM wygląda w przedszkolu można znaleźć w nowo powstałym E-booku "Poradnik STEAM w przedszkolu" stworzonym przez kadrę Przedszkola Niepublicznego Chatka Misia Uszatka we współpracy z Fundacją STEAM Polska i prof. Marleną Plebańską.


Autor: Lidia Sowinska i Weronika Hedrych-Ignaszak


165 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page