top of page
  • rozwijalnia

NA MIARĘ, CZY JEDNAKOWO DLA WSZYSTKICH?

Zaktualizowano: 12 wrz 2022

Spróbuj sobie wyobrazić jak mogę wyglądać … mam 162 cm wzrostu, 75 kg wagi i muszę przyznać, iż najlepszym rozmiarem jest dla mnie 42. No cóż, nie jest to najmniejszy rozmiar, ale też nie największy i muszę przyznać, że ja bardzo lubię mój rozmiar, jest mi bardzo bliski, bo jest mój, czasami coś wyeksponuję a innym razem próbuję ukryć.

Jeżeli już uruchomiłaś/uruchomiłeś swoją wyobraźnię, to możemy pójść dalej. Możesz wziąć kartkę i rysować lub tylko dać wodze fantazji i sobie wyobrazić jakbyś wyglądał/wyglądała, gdybyś został ubrany w przygotowany przeze mnie zestaw. Nie interesuje mnie czy jesteś kobietą czy może mężczyzną. Również nie interesuje czy jesteś szczupła a może gruby, bądź niska lub wysoki, przecież to jest bez znaczenia. Ja uszykowałam dla CIEBIE … każdego CIEBIE najlepszy zestaw cudownych spodni, koszul, swetrów, sukienek, bluzeczek wszystkie w rozmiarze 42 i wzroście 162 cm. A, i jeszcze najpiękniejsze buty w rozmiarze 38, takie trampki w kolorze białym, bo ja takie najbardziej lubię. Możesz zacząć zakładać w swojej wyobraźni te cudowne ubrania, pamiętaj mam 162 cm i 75 kg wagi … i co jak wyglądasz? Jak się w nich czujesz?  Myślę, że świetnie, bo przecież ja stworzyłam taką wspaniałą kolekcję ubrań … masz inny rozmiar … nie lubisz takich spodni … nie jesteś kobietą i nie będziesz nosił sukienek … co ja słyszę … nie czujesz się w tym dobrze???


Właśnie snułam takie rozważania jakby to było, gdyby każdy z nas miał jednakowy zestaw ubrań przygotowany dla wszystkich w całym kraju. Mogę się tylko domyślić, że nie czulibyśmy się w nich dobrze, bo nie ten rozmiar, nie takie upodobania, nie taki kolor jak lubię. Taki zestaw nie jest skrojony na Twoją  miarę … Twoje upodobania … Twoje potrzeby. Nie czujesz się w nim dobrze,

a wręcz czujesz się źle, narasta w Tobie frustracja i złość, nie możesz poruszać się pewnym krokiem, bo Twój rozmiar to 38 lub 48 i te w rozmiarze 42 są nie są dla Ciebie dobrze dobrane, a ty w nich źle wyglądasz, ale cóż musisz je nosić, bo KTOŚ twierdzi, że są dla Ciebie najlepsze.

Takie rozważania są wynikiem dylematów wielu rodziców z początkiem roku szkolnego o tym, czy dzieci w przedszkolu te 3, 4 i 5 a nawet 6-letnie powinny korzystać z gotowych pakietów kart pracy. Takie pakiety są przygotowane przez osobę lub osoby bardzo kompetentne, ale dla dzieci w całym kraju, można je nabyć w wielu księgarniach stacjonarnych i internetowych. To bardzo proste, ale czy zastanowiłeś/zastanowiłaś się czy są dobrze dopasowane dla Twojego dziecka na cały rok szkolny?

  • Kto jest takim geniuszem, że wie, co każde dziecko w całym kraju, w danym wieku potrzebuje najbardziej?

  • Czy sadzając dziecko przed takim pakietem kart pracy nie ograniczasz jego wyobraźni, nie podcinasz mu skrzydeł?

  • Może jego mała rączka nie jest jeszcze gotowa do tak małego formatu?

  • Może twój 4 lub 5 latek potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby poradzić sobie z ćwiczeniami w tych wspaniałych kartach pracy?

  • Może jego rozwój przebiega w innym tempie niż innego dziecka w tym samym wieku metrykalnym?

  • Czy naprawdę uważasz, że małą motorykę najlepiej jest doskonalić wykorzystując karty pracy, takie dla wszystkich dzieci w całym kraju?

I tak jeszcze długo mogłabym wymieniać te „ale” … nie o to jednak chodzi. W każdej placówce przedszkolnej pracują w większości wspaniali nauczyciele - wykształceni, ukończyli studia zawodowe, magisterskie, podyplomowe, wiele kursów i szkoleń, a jednak dla wielu to niewiele znaczy. Wybieramy to, co ktoś wymyślił dla wszystkich urodzonych w roku XXXX.


Może zdecydowanie lepiej byłoby zaufać swojej cioci w przedszkolu, pani w szkole, która nie chce korzystać z tego co ktoś wymyślił dla wszystkich, bo ona zdecydowanie lepiej wie co dla „Jasia Iksińskiego” z grupy Krasnali jest najlepsze we wrześniu, co październiku i tak dalej … . Każda nauczycielka pracująca w przedszkolu potrafi przygotować kartę pracy, będzie ona wtedy „uszyta na miarę” każdego dziecka, a nie wszystkich.


To jest analogicznie tak, jak Ty byś się czuł w ubraniach w moim rozmiarze, ubraniach przygotowanych dla Ciebie przeze mnie. Ubraniach dla wszystkich. Pewnie będą tacy, którym będą pasowały, ale czy wszystkim?


Życzę dużo rozwagi i refleksji tym, którzy mają takie dylematy: czy gotowe karty pracy dla całego kraju, czy zaufać swojej przedszkolnej/szkolnej cioci/pani … . Pewnie wiesz  w  jakim miejscu swojego indywidualnego rozwoju jest Twoje dziecko i co dla niego jest najlepsze? Czy ważniejsze jest utrzymanie w liniaturze czy rozwijanie wyobraźni w wieku przedszkolnym. Za 20, 30 lat dzisiejszy przedszkolak będzie dorosłą osobą. Czy wiesz jak będzie wówczas wyglądał świat? Myślę, że twórczy i kreatywny człowiek, z wyobraźnią, potrafiący działać w zespole będzie miał większe szanse na sukces i fajne życie niż sfrustrowani, odtwórczy, niepewni siebie w cudzym garniturze … . Jak myślisz?


Pedagog z wieloletnim stażem - Donata Hedrych
571 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page