top of page
  • rozwijalnia

Z uważnością przez święta

Listopadowa pogoda, krótsze dni, dłuższe noce, mroźne poranki…. W takich chwilach nie możemy się doczekać pierwszych dni grudnia, które kojarzą nam się z wesołymi przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia przy dźwiękach radosnych melodii Mariah Carey i George’a Michael’a.Czy rzeczywiście przedświąteczne przygotowania są dla nas pełne radości i spokoju?


Przede wszystkim w każdym domu przeżywa się ten czas inaczej. W jednej rodzinie jest to radosny czas duchowego oczekiwania podczas słuchania kolęd i pastorałek. W drugim domu jest to szał świątecznych zakupów, przyozdabiania pokoi, ogrodu. W jeszcze innym domu jest to czas nerwów, stresów związanych z przygotowaniami do idealnego weekendu świątecznego oraz spotkaniami pełnymi emocji.Jakby nie było, najważniejsze jest, abyśmy ten czas spędzili z ukochanymi osobami. W natłoku pracy, pośpiechu możemy nie zauważać, co dzieje się z naszym dzieckiem w tych dniach. Pierwszy śnieg? Pierwsze światełka na choince? Wizyta Mikołaja? Dla dziecka są to chwile jedyne, niepowtarzalne, które na zawsze zostaną w jego pamięci. Jak sprawić, by te i kolejne święta były pełne radości, spokoju, szczęścia? Wystarczą krótkie praktyki mindfulness, aby w pełni cieszyć się czasem spędzonym z rodziną.Powiecie, że przecież wychodzicie razem na pierwszy śnieg, spędzacie wspólnie czas na przygotowaniach świątecznych…ale czy robicie to z należytą uważnością?

1. Bądź tu i teraz

Zatrzymaj się, by prawdziwie i życzliwie doświadczać chwili obecnej. Zauważ swoje myśli dotyczące, tego co i jak robisz, by przygotować się do świąt? Jak wiele tego czasu spędzasz sam, a ile z rodziną? W praktyce uważności najważniejsze jest zauważenie tego, co się dzieje tu i teraz, bez oceniania, bez zbędnego roztrząsania. Po prostu bądź, czuj, doświadczaj. Zadbaj o swoje samopoczucie, swoje emocje.2. Dobre nastawienie

3. Wielozmysłowa uważność

4. Czas z bliskimi

5. Życzliwość i wdzięczność


Wesołych i Uważnych Świąt!PS. By ułatwić Wam uważne przygotowania do świąt, stworzyliśmy Świąteczny Kalendarz z Uważnością, który pomoże Wam w pełni być ze sobą, z bliskimi, bez oczekiwań i oceniania, z życzliwością i wdzięcznością przyjmując każdy dzień od 1 do 24 grudnia.

Wejdź do przedszkola - zatrzymaj się, by w spokoju i z uważnością przeczytać, co możesz dziś zrobić dla siebie i swoich bliskich, by w pełni przygotować się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Powodzenia.


Kalendarz z Uważnością możesz również śledzić na naszym fanpage Przedszkole Niepubliczne "Chatka Misia Uszatka" w relacji.Autor: Dagmara Kwiatkowska
Pomysły na zadania z kalendarza: skarbyjogidladzieci.pl
115 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page