top of page
  • rozwijalnia

7 prostych sposobów, by nauczyć dziecko uważności

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To ważne święto zostało ustanowione przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problematykę zdrowia psychicznego. Ważnym aspektem zdrowia psychicznego każdego z nas jest wiara w siebie oraz umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami. Możemy dać naszym dzieciom narzędzia, za pomocą których będą bardziej świadomie odbierać siebie i świat.


To mindfulness- techniki uważności.


Na początek 7 prostych ćwiczeń, które proponuje p. Iza Orlicz w swoim artykule, by nauczyć dziecko uważności:


1. Udawaj, że chodzisz po cienkim lodzie. Naucz swoje dziecko, aby stało się bardziej świadome swojego ciała. Powiedz mu, żeby udawało, że chodzi po cienkim lodzie i musi bardzo powoli i ostrożnie poruszać się po pokoju.

Możesz zwiększyć świadomość poszczególnych części jego ciała, jeśli zaczniesz komentować jego ruchy, np. "Powoli podnosisz prawą nogę i ostrożnie kładziesz ją z powrotem". To ćwiczenie pozwali mu być świadomym z wszelkich doznań płynących z ciała.


2. Powąchaj kwiaty lub owoce. Przypominaj jak najczęściej dziecku o zmysłach. Zapach to świetny sposób, by pomóc mu stać się bardziej świadomym tego, co jest tu i teraz.

Łatwym sposobem na zaangażowanie zmysłu węchu jest podanie mu czegoś aromatycznego, np. skórki pomarańczy. Poproś je, by zamknęło oczy i skoncentrowało się na tym, co czuje. Zadaj kilka prostych pytań, np. "Jak ci się podoba ten zapach? Co o nim myślisz?”


3. Przeprowadź test smaku. Często jemy bez zwracania uwagi na to, co w danej chwili konsumujemy. Zasłoń swojemu dziecku oczy i podawaj mu małe kęsy określonego jedzenia. To świetna zabawa – dziecko zgaduje określone smaki, ale przy okazji opowiada o ich smaku, konsystencji, odczuciach zmysłowych.4. Narysuj przedmiot codziennego użytku. Daj swojemu dziecku zwykły przedmiot, na przykład liść lub kamień. Powiedz mu, aby potrzymał go w dłoniach i poprzyglądał mu się. Następnie poproś o narysowanie tej rzeczy.

Zachęć, by zwróciło uwagę na jak najwięcej szczegółów. Przypomnij przy okazji, że to nie konkurs plastyczny ani zawody, żeby nie generować niepotrzebnego napięcia.


5. Wymień, co słyszysz. To ćwiczenie dobrze jest zrobić na zewnątrz, gdy jesteście np. na spacerze w parku lub lesie. Poproś dziecko, by wymieniło 5 rzeczy, które słyszy. Może to będzie odgłos ptaków, śmiech innych dzieci, klakson samochodu z pobliskiej ulicy. Wyostrzenie zmysłu słuchu uczy dziecko koncentracji i skupienia.6. Licz oddechy. Prostym sposobem na wyciszenie umysłu dziecka jest nauczenie go zwracania uwagi na oddychanie. Zachęć je, by zamknęło oczy i policzyło oddechy.

Powiedz mu, żeby pomyślało: "jeden” podczas wdechu i "dwa” podczas wydechu. To ćwiczenie powinno pomóc mu stać się bardziej świadomym swojego oddechu oraz tego, jak czuje się, gdy jest uważnym.


7. "Schłodź pizzę”. To kolejne ćwiczenie oddechowe, które pomoże dziecku stać się bardziej świadomym swoich wrażeń cielesnych. Powiedz mu, by oddychało przez nos, jakby wąchało kawałek pizzy. Następnie, by wypuszczało powietrze z ust, jakby chciało schłodzić kawałek gorącej pizzy.


Naucz dziecko tego ćwiczenia, gdy jest zrelaksowane i spokojne. Gdy zobaczysz, że wpada w złość lub staje się niespokojne, przypomnij mu o "schładzaniu pizzy”.Źródło: https://mamadu.pl/151033,mindfulness-czyli-trening-uwaznosci-dla-dzieci-naucz-swoje-dziecko?fbclid=IwAR1Y6YDc9fqxZpDrLr8qp-1INxuoiLv0Wtyat9WsDS3FmAy_9poWHjKsua8

113 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page