top of page
  • rozwijalnia

Wychodzić czy nie wychodzić? Oto jest pytanie!

Zaktualizowano: 27 lis 2022

Postaram poruszyć dziś temat, z którym często spotykam się w przedszkolu 😉 Ma on grono zwolenników, ale i przeciwników. Kto ma rację? Jak to wygląda w przedszkolnej rzeczywistości?„Przedszkolaki na dworze - ile czasu powinny spędzić?”


Zgodnie z wieloma naukowymi badaniami dzieci dla prawidłowego rozwoju powinny spędzać na dworze jak najwięcej czasu. Niektóre badania mówią o tym, że nawet 3 do 6 godzin dziennie.

Nie wiem dlaczego temat przebywania dzieci na dworze budzi takie kontrowersje i powoduje tyle obaw wśród rodziców ?!? Dziecko to dla rodzica największy skarb, ale również dla nauczyciela to najważniejsza osoba w jego pracy. Bez dzieci nie ma przedszkola !!!


Działamy w tej samej drużynie – wszystko robimy dla dobra dziecka. My i Wy - wspólnie.

Rodzicu!!! Wystarczy, że zgodnie z naszą prośbą pozostawisz w szafce dziecka różnorodną odzież tak, abyśmy mogli dostosować ubiór do panujących w danym momencie warunków atmosferycznych.


Eksplorując najbliższe otoczenie dzieci poznają i uczą się poprzez własne doświadczenia. Spacerując, dziecko usprawnia umiejętności chodzenia, uczy się zachowania w ruchu drogowym oraz poznaje przyrodę i najbliższe otoczenie – Małą Ojczyznę.


„Bardzo proste zadania, które można realizować na dworze to umiejętność chodzenia po krawężniku – utrzymanie równowagi to wcale nie taka prosta sprawa dla przedszkolaka, a ogromnie ważna”. Sprawność fizyczna i rozwój wszystkich partii mięśni ma ogromne znaczenie w wielu aspektach edukacji np. w nauce pisania 😊


Często spotykamy się z wieloma pytaniami Rodziców dot. wychodzenia na dwór. Jedni pytają dlaczego tak często wychodzimy, inni znowu dlaczego tak rzadko. Zawsze staramy się wypośrodkować Państwa oczekiwania i zadowolić wszystkich.

Ale łatwe to nie jest, wierzcie mi 😊Rozważania dot. świeżego powietrza trwają cały czas. A oto kilka sytuacji z życia przedszkola:

Jesień

Jesienny poranek temperatura ok. 10ᵒC, przelotne/niewielkie opady deszczu.

Rodzic pyta nauczyciela: „Dziś chyba dzieci nie pójdą pieszo na przedstawienie do WOK-u?”

Nauczyciel odpowiada: „Czy Jasiu zgodnie z naszą prośbą ma w szafce w szatni odzież odpowiednią do pory roku? Kalosze, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy? Lekki jesienny deszczyk nas nie odstraszy. Z cukru nie jesteśmy. Proszę się nie martwić 😉

Zima

Wiosna

Lato

Do każdego dziecka podchodzimy indywidualnie i staramy się sprostać Państwa wymaganiom tak, aby wszyscy byli zadowoleni.


Naszym nadrzędnym celem jest dobro Waszego/Naszego dziecka, gdyż uśmiechnięty przedszkolak i zadowolony rodzic to to, co dodaje nam skrzydeł i potwierdza, że dobrze wykonujemy swoją pracę.


Autor: Weronika Hedrych-Ignaszak

162 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page